İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2020’nin Siyasi 8 Önemli Olayı

Yıl içerisinde dünyadan ve ülke gündeminden öne çıkan haberleri detaylarıyla birlikte ele aldık. 2020 yılı siyaseten hiç unutulmayacak bir yıl oldu. 2020 yılının 8 önemli olayını  kısa açıklamalarıyla birlikte sıralamaya çalıştık.

  1. İran’ın Önemli İsimlerinin Öldürülmesi

İranlı nükleer fizikçi Fahrizade suikastının sonuçları ne olur? - Sputnik  Türkiye

Kasım Süleymani Irak’ta ve Muhsin Fahrizade Mahabadi’nin Tahran’da suikast sonucu öldürüldü. Bu özellikle Ortadoğu’daki İran etkisinin azaltılması ve İran’ı köşeye sıkıştırmak maksadıyla kritik bir hamleydi.

 

7.İsrail ile Arap Ülkelerinin Normalleşmesi

İsrail'le normalleşme kervanına başka ülkeler de katılacak mı?

Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, 15 Eylül’de Beyaz Saray’da düzenlenen törende İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşması imzaladı. Fas, Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Sudan  İsrail ile normalleşmeyi kabul eden 6  Arap ülkesi oldu.

 

6.İdlip’te 34 Şehit

Son dakika: 33 şehit verdiğimiz hain saldırı sonrası, TSK'nın Esed rejimini  vurduğu anlar paylaşıldı | Haberler.com Güncel

Rusya destekli rejim güçlerinin hava saldırısında, 34 askerimiz şehit düştü. Olay sonrasında Türkiye Rusya’yı , Rusya ise Türkiye’yi suçladı. Daha sonrasında Rusya ile mutabakat sağlandı ve Türkiye geri çekildi.

 

5.Sınır Kapılarının Açılması

Kadın ve çocuk sığınmacılar Yunan sınır kapısının açılması için eylem yaptı

Suriye savaşının başından beri 4 milyona yakın göçmene kapılarını açan Türkiye, yüzbinlercesini de sınırındaki kamplarda ağırlıyor.Ancak Suriye’nin İdlib kentinde son dönemde yaşanan gelişmelerle Türkiye AB’ye sınır kapılarını açtı.

 

4.Azerbaycan – Ermenistan Savaşı

Ermenistan ve Azerbaycan savaşın eşiğinde

27 Eylül’de Azerbaycan ile Ermenistan arasında başlayan sonucunda iki taraftan da ciddi kayıplar oldu. Azerbaycan askeri gücüyle savaşın kazananı oldu ve Rusya’nın arabuluculuğuyla Ermenistan Dağlık Karabağ’dan çekildi.

 

3.Trump’ın Vedası

Trump Just Spoke. He Was Dishonest, Desperate, and Dangerous. – Mother Jones

ABD’de yapılan seçimler sonucunda kaybeden Donald Trump oldu. İktidardaki popülist tavrı ve enteresan söylemleriyle dünya siyasetinde kaoslara sebep oldu. Seçim öncesinde ve sonrasında yaptıklarıyla ABD demokrasisine tehdit oluştursa da sonunda kaybettiğini kabul etti.

 

2.George Floyd Olayları

ABD son dakika haberleri: George Floyd olayları devam ediyor! - Dünyadan  Haberler

George Floyd, Minnesota’da 4 polisin orantısız güç kullanması nedeniyle nefessiz kalarak hayatını kaybetti. Bu olay sonrasında tüm ABD başta olmak üzere tüm Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından protesto edildi.

 

1.Covid-19 Salgını

Kargo İle Gelen Ürünlerden Corona Virüsü Bulaşır .. | e-Psikiyatri

Belki de bu yılın yüzyıllar sonra da hatırlanmasına sebep olacak. Pandemi tüm dünyayı resmen bir distopyanın içine soktu. Dünya siyasi , ekonomik ve sosyal olarak bu yüzyılın en sıkıntılı günlerini 2020 yılı içerisinde yaşadı.