İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

%96 İhtimalle Kazanacak Biden

Bir tarafta Biden bir tarafta Trump. Pek çok ülkede seçimler sonrası önemli değişim olmamasına karşın, ABD başkanlık seçimi yeni iç/dış politikalar doğuran bir özelliğe sahip.

Ülkeler , toplumlar , ekonomiler , piyasalar bu seçimi aylardır bekliyorlar.

Seçim sonuçları hakkında birçok anket ve simülasyon var. Açıkçası meseleyi en açık anlatanın Ekonomist’in internet sitesinde oluşturduğu simülasyon. Simülasyonda hem başkanlık seçimi , hem Senato hem de Temsilciler Meclisi ile ilgili komplike bilgiler bulunmakta.

Ama herkesin ilgilendiği kısım Başkanlık Seçiminde, Seçiciler Kurulunda 270 kişiyi bulan kazanan olacak.

Simülasyonun Kazananı Biden

Yukarıda gördüğünüz tabloda “Hangisi Daha Fazla Oy Alır?” seçeneği varolan anket ve diğer veriler toplamında %99 ihtimalle  Biden olacağı neredeyse kesin gibi gözüküyor. Fakat zaten bu beklenen bir durum, birçok demokrat aday da zaten seçimi kaybederken bile daha fazla oy alıyor. Seçim sisteminin sıkıntılı şekilde Cumhuriyetçiler lehine olması sebebiyle oluşan açık. Yani ABD’de kimin daha fazla oy aldığının pek bir anlamı yok.

Asıl bakılması gereken yer “Electoral College “ yani Seçiciler Kurulu :

Burada 2 adayında alabileceği en düşük ve en yüksek rakam aralıklarına baktığımızda şunu söylemek lazım ki Trump’ın tekrar seçilmesi için en iyi senaryoya ihtiyacı var. Biden’ın ise birkaç eyaleti kaybetmek telafi edilebilir gözükmekte. Simülasyonda, Biden’ın en az 255 seçiciyi garanti görmekte. Buna karşın Trump’ın ise 123 Seçicisi garanti gözükmekte.

Trump’ın Kazanması Sürpriz

Aslında seçim yarışına girildiği günden beridir herkes son düzlükte Trump’ın bir atak yapıp eninde sonunda kazanan olacağını düşünmekteydi. Fakat oranlara bakılırsa Trump’ın işi çok zor. Hatta açıkçası bu saatten sonra Trump’ın kazanması büyük sürpriz.

4 Kasım Çarşamba sabahı saat 9-10 gibi resmi olmayan  seçim sonuçlarının belli olacak. Fakat eğer tüm gece sonuçları takip etmek istiyorsanız seçim akşamı ilk bakılacak 2 eyalet:

Florida ve Pennsylvania

Eğer Trump sürpriz yapacaksa kesinlikle bu iki eyaletten birini almak zorunda yoksa kazanan Biden olacak.

İlk olarak Florida’ya bakacak olursak Trump’ın kazanma ihtimali  %20 .

Pennsylvania’da ise simülasyon Biden’ın  %94 ile Trump’a pek şans tanımayacağını söylüyor.

Yine de her seçim sürprizler barındırır. 4 Kasım Çarşamba sabahı kesin olmayan sonuçlara bakıp kazananın kim olduğunu göreceğiz ve sonrasında da ne olacağı hakkında konuşmaya başlayacağız.

Simülasyon için : https://projects.economist.com/us-2020-forecast/president

Şimdiden Herkesin Merak Ettiği 3 Soru Var

  • Trump Ne Yapacak ? ( seçim sonuçlarını kabul etmeyip Yüksek Mahkemeye taşıma konusunda )
  • Başkan Seçilen Kişi Ne Söyleyecek ?
  • Piyasalar bundan nasıl etkilenecek ?