İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

NATO Zirvesi Sonrası Biden’dan Açıklamalar

Biden, Brüksel’de katıldığı NATO Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal silah kullanacağına ilişkin ellerinde bir istihbarat bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Biden, ‘Size şu an istihbarat verisi veremem, bu nedenle de sorunuzu yanıtlayamam. Ancak Rusya bunu (kimyasal silah) kullanırsa karşılık veririz. Bu karşılığın içeriği ise silahın kullanım şekline bağlı olur.’ ifadesini kullandı.

Biden başka bir gazetecinin ‘Rusya’nın G20’den çıkarılması gerektiğine inanıyor musunuz?’ sorusuna Biden, ‘Buna cevabım evet. Bu durum G20’ye bağlı. Bugün bu konu da gündeme geldi. Eğer bu yapılamayacaksa, Endonezya ve diğer ülkeler buna karşı çıkarsa, Ukrayna’nın da toplantılara katılımını sağlamalıyız.’ yanıtını verdi.

100 BİN UKRAYNALI MÜLTECİYİ ABD’YE KABUL EDECEKLERİNİ AÇIKLADI

Biden NATO liderleri ile yaptıkları görüşmelerde Ukrayna’ya askeri ve insani yardım sağlanması ile Rusya’ya yaptırımların sürdürülmesi konusunda mutabık kaldıklarını vurgulayarak, ‘NATO hiç olmadığı kadar birlik olmuş durumda. Putin NATO’yu bölmeyi amaçladı ama başardığı şey tam tersi oldu.’ ifadelerini kullandı.

Başkanlığa geldiğinden bu yana Ukrayna’ya 2 milyar dolar askeri ekipman sözü verdiklerini belirten Biden, ‘Şu anda ben konuşurken Ukrayna’ya silahlarımız akıyor.’ dedi.

Biden, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yeni insani yardım sağlayacaklarını dile getirerek, ‘Aileleri yeniden birleştirme amacımız kapsamında 100 bin Ukraynalıyı ülkemize kabul edeceğiz.’ diye konuştu.

Rusya’ya yaptırımlar kapsamında bugün Avrupalı ortakları ile uyumlu biçimde 400 Rus elit, Duma üyesi ve savunma şirketine yaptırım getirdiklerini anımsatan Biden, ‘Avrupa’da NATO topraklarını savunmak için konuşlu 100 bin ABD kuvvetine ek olarak, Romanya, Macaristan, Bulgaristan ve Slovakya yeni muharebe grupları kurdu.’ ifadelerini kullandı.

Kaynak : Haber Global