İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

NATO, Kosova ve Sırbistan Gerginliğinde Taraflara Sorumluluk Çağrısında Bulundu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kosova ve Sırbistan’a sorumlu davranarak gerginlikten kaçınma çağrısında bulundu.

Hatırlanacağı üzere, Kosova ile Sırbistan arasında bir süredir kimlik kartları ve araç plakaları dolayısıyla artan gerginlik üzerine Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ayrı ayrı ve üçlü görüşmelerde bir araya geldi. Liderlerin görüşmesinde gerginliği düşürecek bir çözüm üzerinde anlaşma sağlanamadı.

Stoltenberg, Kosova ve Sırbistan arasında son haftalarda gerginliğin yeniden artması nedeniyle iki ülkenin liderlerini Brüksel’de bir araya getiren AB Yüksek Temsilcisi Josep Borell ile konuştuğunu bildirdi.

Borrell, toplantı bitiminde yaptığı açıklamada, Vucic ile Kurti’nin görüşmesinden gerginliğin düşürülmesi adına bir çözüm çıkmadığını açıkladı. Borrell toplantıya ilişkin;

“Bugünkü toplantının başarısızlığı, ilerleyen sahada gerginliğin artması ve olabilecek şiddet olayları her ikisinin sorumluluğudur. Biz bir teklif sunduk. Cumhurbaşkanı Vucic kabul etti, Başbakan Kurti etmedi.” ifadesini kullandı.

AB ülkelerini “tarafların yapıcı olmayan tutumları” hakkında bilgilendireceğini kaydeden Borrell, özellikle Kosova’nın uluslararası yasal yükümlülüklerine uymadığını söyledi.

Araç plakaları konusundaki anlaşmazlığın çözülememesinden hayal kırıklığı duyduklarını aktaran Stoltenberg, “Şu anda sorumluluk ve pragmatik çözüm zamanı. Gerginliğin yükselmesinden kaçınılmalı.” ifadesini kullandı.

Stoltenberg, NATO’nun Kosova Barış Gücünün her türlü duruma karşı tetikte olduğunu ifade etti.

Kaynak: AA