İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kripto piyasasında TerraUSD depremi

Kripto para piyasalarında sabit coin TerraUSD (UST) depremi yaşanıyor. 1 dolara sabit olması gereken Luna Vakfı’nın Terra ekosistemindeki sabit coini TerraUSD, 0,35 dolara kadar geriledi.

TerraUSD’de yaşanan düşüş sabit coinlere yönelik endişeleri tekrar alevlendirdi. Bitcoin’in 30 bin doların altına inmesine de yol açan gelişmelerin ardından Fed ve SEC de topa girdi.

Fed kararının ardından yatırımcıların riskli varlıklardan uzaklaşması, hafta başında kriptolarda satış baskısı yarattı. Bitcoin ve altcoinlerde rekor düşüşler yaşandı; TerraUSD, pazar gecesi 0,98 dolara geriledi.

Piyasanın en büyük üçüncü sabit coini TerraUSD’deki düşüş durmayınca Luna Vakfı’ndan müdahale gecikmedi. Vakfa ait bir cüzdandan tek seferde 42 bin Bitcoin transferi gerçekleştirildi. Bu transferin ardından Luna Vakfı’nın sahip olduğu BTC’lerin tamamının satıldığı iddiası panik havası yarattı.

Luna Vakfı ise daha sonra bir açıklama yaparak iddiaları reddetti, Bitcoin’lerin piyasa yapıcılara ödünç verildiğini duyurdu. Luna’nın hamleyi UST’nin 0,92 dolara gerilmesinin ardından 1 dolarda sabit kalması için yaptığı bildirildi. Açıklamada 28 bin adet Bitcoin’in yeniden vakfın cüzdanına gönderildiği belirtildi.

Bazı analistler, vakfın volatil ortamda bazı piyasa yapıcılar tarafından saldırıya uğradığı iddia edildi. FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried da 15 gün önce UST’nin büyük piyasa hareketlerinde sorun yaşayacağını belirtmişti.

Vakfın UST’yi kurtarmak için 1 milyar dolarlık fon aradığı ve Jump Trading, Celsius ve Jane St. gibi şirketlerden taahhüt aldığı da bildirildi.

Öte yandan Terra ağının kripto varlığı LUNA da tüm bu yaşananların ardından 2 dolara kadar düştü. Geçen ay 120 dolar civarında işlem gören LUNA, yüzde 98 değer kaybederek 2 dolara kadar geriledi. LUNA, 5 Nisan’da 119 doları aşarak rekor kırmıştı. Ayrıca son iki günde 80 milyondan fazla LUNA sürüldü.

Kaynak : Dünya.com