İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katar ile Çin Arasında ‘En Uzun Süreli’ Doğal Gaz Anlaşması İmzalandı!

Katar ve Çin firmaları arasında 27 yıllık sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) anlaşması imzalandı.

Katar haber ajansı QNA’ya göre, Katar’ın sahip olduğu Qatar Energy ile Çin Petrokimya Şirketi (SINOPEC) arasında uzun vadeli alım-satım anlaşması yapıldı. Anlaşma kapsamında Qatar Energy, SINOPEC’e 27 yıl boyunca yıllık 4 milyon ton LNG sağlayacak.

Dünyanın en çok LNG ihraç eden ülkeleri arasında yer alan Katar, Çin’e 2009’dan bu yana LNG sağlıyor. Rusya’nın şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından LNG için rekabet yoğunlaştı ve özellikle Avrupa, kıtanın ithalatının neredeyse yüzde 40’ını oluşturan Rus boru hattı gazının yerini alacak büyük miktarlara ihtiyaç duyuyor.

Qatar Energy Başkanı Saad al Kaabi, anlaşmanın imzalanmasından önce Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bugün Kuzey-Sahası-Doğu-Projesi’nde (North Field East Project) ilk satın alma anlaşması için önemli bir kilometre taşı.” ifadesini kullandı.

Katar’a göre 28 milyar dolara mal olacak ve üretimi yüzde 60 artırması beklenen projenin diğer kısımları da 2027 yılına kadar tamamlandığında yabancı doğal gaz ve petrol arama şirketlerinin payı yüzde 25’e çıkacak.

Kaynak: Bundle.com