İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İran ile nükleer anlaşma yakın

İran, nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakerelerine ilişkin Avrupa Birliği (AB) tarafından sunulan nihai metin hakkındaki son değerlendirmesini AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e iletti.

İran’ın yarı resmi ISNA Haber Ajansı, konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa atıfta bulunarak, Tahran’ın son taslak metin hakkındaki tutumunun AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e gönderildiğini ve İran’ın önümüzdeki iki gün içinde bir yanıt beklediğini bildirdi.

Öncesinde İran Dışişleri Bakanı Hossein Amirabdollahian, “ABD’nin gerçekçi bir yaklaşım ve esneklik göstermesi halinde” önümüzdeki birkaç gün içinde bir anlaşma sağlanabileceğini söyledi.

İran nükleer müzakere heyetinde yer alan Muhammed Marandi tarafından yapılan açıklamada, ABD ile nükleer müzakerelerde temel sorunların aşıldığı ve anlaşmaya geri dönmeye çok yakın oldukları ifade edildi. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan yaptığı açıklamada, AB tarafından sunulan nükleer anlaşma taslağıyla ilgili son değerlendirmeyi içeren yazılı metni yerel saat ile 00.00’a kadar göndereceklerini söylemişti. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, 20 Temmuz’da İran ile ABD arasındaki anlaşmazlığı çözmek için taraflara yeni bir taslak metin sunduğunu duyurmuştu. Tahran ve Washington yönetimleri de AB’nin sunduğu yeni çözüm önerilerini olumlu karşıladıklarını açıklamıştı.