İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamaney: Başörtüsü kuralına tam uymayanlar dinsizlikle suçlanmamalı

Tahran’daki konutunda kadınlarla bir araya gelen İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, “Başörtüsü kuralına tam olarak uymayanlar asla dinsizlik ve devrim karşıtlığıyla suçlanmamalıdır” dedi.

Gazeteduvar’ın  İran devlet televizyonundan aktardığı haberine göre Hamaney, ülkede ‘Anneler Günü’ olarak kutlanan Hazreti Fatma’nın doğum yıl dönümü dolayısıyla başkent Tahran’daki konutunda kadınlarla bir araya geldi. Burada konuşan Hamaney, ‘zorunlu başörtüsü kurallarına tam riayet etmeyen kadınların dinsizlik ve rejim karşıtlığıyla itham edilmemesi gerektiği’ söyledi.

22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini‘nin ahlak polisi tarafından katledilmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan protestolara değinen Hamaney, “Son olaylarda düşmanın ümidi, başörtüsü kuralına tam olarak uymayan kadınların başörtüsünü tamamen çıkarmasıydı ancak istedikleri gibi olmadı” dedi.

Başörtüsünün ‘dini bir zorunluluk olduğunu’ söyleyen Hamaney, “Yani tesettürün farz olduğuna şüphe yoktur, bunu herkesin bilmesi gerekir. Bu hiç şüphesiz uyulması gereken dini bir yükümlülüktür ancak başörtüsü kuralına tam olarak uymayanlar asla dinsizlik ve devrim karşıtlığıyla suçlanmamalıdır. Başörtüsü zayıf olanlar bizim öz kızlarımızdır” ifadelerini kullandı.