İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan ve Sisi’nin El Sıkışması İkili İlişkileri Geliştirmenin Başlangıcı Olabilir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’da gerçekleştirilen Dünya Kupası’nın açılışında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile selamlaşıp tokalaştı.

Dünya Kupası vesilesiyle Katar’a bir ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan resepsiyonda açılışa katılan bazı liderlerle de ayaküstü görüştü.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, iki liderin tokalaşması Erdoğan ve Sisi’nin el sıkışması ikili ilişkileri geliştirmenin başlangıcı olacak.şeklinde yorumlandı.

Konuya ilişkin bir açıklama da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Katar dönüşü konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,

Bir süreç başlayabilir demiştik. Böyle bir sürecin başlaması için burada bir adım atılmış oldu ve hayırlısıyla görüşmeleri yaptık. Temennim odur ki, önce bakanlarımızla başlayan bir süreci, daha sonra inşallah üst düzey görüşmelerle iyi bir noktaya taşıyalım istiyoruz. Çünkü olaya ben şöyle bakıyorum, Türkiye-Mısır arası, bir liderler buluşması değildir, Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok önemlidir. Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın? Bunların sinyalini verdik. İnşallah fevkalade bir hal olmadıktan sonra bu adımı hayırlısıyla atarız. Bizim tabii kendilerinden tek isteğimiz; bu görüşmelerle birlikte, bize karşı Akdeniz’de tavır içinde olanlara yönelik burada biz barışı ikame edelim, onunla beraber yolumuza inşallah devam edelim. dedi.

Kaynak: Yeni Şafak ve BBC