İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan, Esad Görüşmesi 15-16 Eylül’de Olabilir.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim, Özbekistan’da gerçekleştirilecek Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi’nde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın üçlü görüşme gerçekleştirebileceğini ileri sürdü.

Putin, Erdoğan’ı da ve Esad’ı da , ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’ne davet etti. 15-16 Eylül’de Putin, Erdoğan ve Esad arasında bir görüşme de gerçekleştirilebilir.

Erdoğan’ın Putin ile görüştüğü Soçi Zirvesi’nin ardından, iktidarın Suriye ilişkileri normalleştirme adımları gündemde.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Soçi buluşmasından bir kaç gün sonra, 10 ay önce Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Belgrad’daki Bağlantısızlar Toplantısı’nda ayaküstü kısa bir sohbet gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Çavuşoğlu daha sonra yaptığı açıklamada, “Muhalefetle Suriye’deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde kalıcı barış olmaz. Ateşkes olmadan kimse inşa konusunda yardım etmiyor. Türkiye olarak biz elimizden geleni yaparız ama tüm bunların öbeğinde ateşkes var. Bunun için de çalışmalarımızı hızlandıracağız” demiş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Dışişleri Bakanımızın Suriyeli muhaliflerle Esad rejimi arasında barışın tesis edilmesi hususunda attığı adımlar değerli ve isabetlidir” ifadeleriyle Çavuşoğlu’nun açıklamasına destek vermişti. AKP Genel Başkanı Yardımcısı Hayati Yazıcı “Şam ile ilişkiler direkt hale gelebilir, seviyesi de yükselebilir” derken, Sabah’ın Başyazarı Mehmet Barlas ise “Hillary Clinton ve oradaki odaklara çok yakın olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye’yi soktuğu yanlış Suriye yolundan çıkma vakti geldi de geçiyor”demişti.