İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’e Tedarik Yarışı

Yeni tip koronavirüs salgınının başlangıç merkezi olan Çin, neredeyse diğer tüm ülkelerin aksine bu yıl ekonomik olarak büyüme gösterirken petrol talebinde de artış oldu.

Çin hariç dünyanın neredeyse her tarafında petrol talebinin büyük oranda azaldığı bir dönemde, yeni süper gücün ana petrol tedarikçisi olmak isteyen Rusya ve Suudi Arabistan kafa kafaya bir yarış yürütüyor.

Geçtiğimiz yıl Ocak ve Kasım ayları arasında Pekin yönetimine günlük yaklaşık 1,6-1,7 milyon varil petrol ihraç eden Suudi Arabistan, Çin’in en büyük tedarikçisi oldu. Rusya’nın ise günlük 1,7 milyon varil ile Suudi Arabistan’ı yakaladığı bildirilmekte.

Koronovirüs salgını nedeniyle ham petrolde meydana gelen talep düşüşünden büyük zarar gören her iki ülke de şu anda dünyanın bir numaralı petrol ithalatçısı olan Çin’in en büyük tedarikçisi olmak için kıran kırana bir rekabet içindedir.

Görünüşe göre Rusya, bu yılın verileri baz alındığında şimdilik Suudi Arabistan’ı birincilik koltuğundan indirdi ancak yarış kıran kırana devam ediyor ve yılın sonunda kimin kazanacağını hep birlikte göreceğiz.

Çin’in her geçen gün artan petrol ihtiyacından kar elde etmek için sırada bekleyen tek tedarikçiler Rusya ve Suudi Arabistan değil. Irak da Pekin yönetimine sattığı günlük 1,2 milyon varil ile listede yukarlarda yer almaktadır.