İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’den ‘Tayvan’ı savunuruz’ açıklamasına tepki

Çin, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Pekin’in işgali halinde ülkesinin birliklerinin “Tayvan’ı savunacağı” yolundaki açıklamasına tepki gösterdi.

Çin, Biden’ın bu açıklamasıyla “ABD diplomasisinin verdiği sözleri ciddi anlamda ihlal ettiği” görüşünü dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, günlük olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Pekin’in, “ulusun parçalanmasına yönelik her türlü girişimre karşı gerekli yanıtı vereceği” uyarısında bulurdu,

Mao Ning, “Biz, barışçıl birleşme çabalarında elimizden gelenin en iyisini yapma niyetindeyiz. Aynı zamanda bölünmeye yönelik aktivitelere hiç bir şekilde hoşgörüyle yaklaşmayacağız.” dedi.

“Biden’ın açıklaması ABD’nin Tayvan konusunda verdiği sözlerinin ciddi anlamda ihlali”

Çinli sözcü, Biden’ın açıklaması ABD diplomasisinin Tayvan’ın bağımsızlığını desteklememe yolundaki sözlerinin ciddi anlamda ihlali anlamına geliyor.” ifadesini kullandı.

ABD’nin Tayvan’da ayrılık yanlılarına “yanlış mesajlar” göndermemesi ve Tayvan konusuna “doğru ve dikkatli” yaklaşması gerektiğini kaydeden Çinli sözcü, ABD’nin Pekin ile ilişkilerine ve Tayvan Boğazı’ndaki barışa zarar vermemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Mao, “ Dünya’da tek Bir Çin var ve Tayvan da bu Çin’in bir parçasıdır. Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti, Çin’in tek yasal hükümetidir.” ifadesini kullandı.

Biden de demişti?

CBS televizyon kanalının “60 Minutes” adlı programına konuk olan Biden, “ABD birlikleri Çin’in üzerinde hak iddia ettiği demokratik bir şekilde yönetilen adayı savunup savunmayacakları?” yolundaki soruya, “Gerçekten daha önce eşi benzeri görülmemiş bir saldırı olursa, evet.” diyerek yanıt verdi.