İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD Çok Kızacak

30 Aralık günü ABD’nin Çin’e karşı ticaret savaşına giriştiği dönemde Avrupa Birliği ile Çin arasında yatırım anlaşması yapıldı.

Avrupa Birliği ile Çin arasında yatırım anlaşması konusunda prensipte el sıkıştı. Bugün çevrimiçi olarak bir araya gelen AB ve Çin liderleri anlaşmaya onay verirken, anlaşmanın son halini almasının birkaç ayı bulabileceği ve sonrasında Avrupa Parlamentosu’nda oylanacağı belirtildi.

Anlaşma kapsamında Çin iç pazarını AB’den yatırımcılara daha fazla açacak. Çin de AB’de yaptığı ve son yıllarda yavaşlama kaydeden yatırımları üzerindeki sınırlama riskini azaltacak. Yatırım anlaşmasının ardından Çin’in istediği serbest ticaret anlaşması da gündeme gelebilir.

Çin, AB’nin ikinci büyük ticaret ortağı konumunda. İlk sırada ABD bulunuyor. Antlaşmadan sonra ABD’nin ticaret birinciliği orta vadede Çin’e geçecek. Çin’in AB’deki doğrudan yatırımları ise 100 milyar dolara yaklaşmış durumda.

2013’ten bu yana müzakereleri süren anlaşmanın yürürlüğe girmesi 2022’nin ilk yarısında olacak. ABD’nin Çin’e karşı ekonomik savaş başlattığı bir dönemde ABD’nin müttefiki olan AB’den siyasi onay almış olması dikkat çekici. Joe Biden yönetiminin anlaşmaya ne tepki vereceği de merak konusu.