İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AB, ABD ile gaz anlaşması imzaladı

Avrupa Birliği (AB), Avrupa’nın enerji konusunda Rusya’ya bağımlılığını azaltma amacıyla ABD ile sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) anlaşması imzaladı.

Anlaşmaya göre ABD, bu yılın sonuna kadar AB’ye, daha önce yapılmış anlaşmalara ilaveten en az 15 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğal gaz daha satacak.

AB daha önce Ukrayna’nın işgaline tepki olarak Rusya’dan aldığı doğal gazı aşamalı olarak azaltacağını açıklamıştı.

Rusya halen AB ülkelerinin toplam doğal gaz ihtiyacının yüzde 40’ını sağlıyor.

Bu metreküp hesabıyla yaklaşık 216 milyar metreküp doğal gaz demek. 2020 yılı rakamlarına göre AB’nin yıllık toplam doğal gaz tüketimi de 541 milyar metreküp.

Rusya’ya bağımlılığın azaltılması bir yandan başka kaynaklardan ithalatın artırılmasını bir yandan da yenilenebilir enerji üretim ve tüketimini artırmayı gerektiriyor.

‘Uzun vadede maliyetine değecek’

Anlaşma ABD Başkanı Joe Biden’in Brüksel’e yaptığı üç günlük ziyaret sırasında açıklandı.

Joe Biden ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili son gelişmeleri de konuştular ve Kiev’e daha çok destek önerdiler.

Biden, Brüksel’deki basın toplantısında “Putin Rusya’nın enerji kaynaklarını, komşularını manipüle etmek ve onlara baskı yapmak için kullanıyor. Kârları ile de savaş makinasını besliyor” dedi.

ABD Başkanı, AB ile yapılan enerji anlaşmasının uzun vadeli faydalarının, Rusya’dan doğal gaz alımını azaltmanın yol açacağı kısa vadeli sıkıntıları fazlasıyla karşılayacağını da söyledi:

“Rusya doğal gazını azaltmanın Avrupa’ya yüksek maliyeti olduğunu biliyorum. Ama bu sadece ahlaki açıdan yapılması gereken şey değil, aynı zamanda bizleri stratejik açıdan daha güçlendirecek bir adım.”

Kaynak : BBC Türkçe